Kultura życia od kuchni

Organizator i pomysłodawca: Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56

  czas trwania – październik – grudzień 2014 r.

Kultura życia od kuchni to cykl działań zapobiegających używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież z grupy ryzyka, poprzez formy oddziaływania profilaktycznego. Projekt realizowany ze środków publicznych Małe Granty – złożony w trybie pozakonkursowym na podstawie art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Projekt to cykl spotkań i działań gdzie edukacja przebiega przez stawianie dobrych wzorców. Gotujemy aby wyrazić siebie i nauczyć się radzenia sobie w trydnych sytuacjach oraz gotujemy wraz z ludzmi którzy swoje życie związali z kuchnią – osoby z różnych kręgów kulturowych i społecznych. Zdobwyać będziemy nie tylko umiejętności kulinarne, ale też będziemy spotykac się z własnymi słabościami i niedoskonałościami. Nasze spotkania maja za zadanie stworzenie miłej twórczej atmosfery. Chcemy spotykac się z ludzmi którzy będa nas wspierac i inspirować.

Uczestnicy programu gościć będa w zimowej kuchni słowian, najprawdziwszej restauracji z włoskim jedzeniem, w" fabryce" pierniczków świątecznych, manufakturze tiramisu i w innych ciekawych miejscach.

- ocena efektów – Dzieci miały szeroki dostęp do kultury kulinariów, w sposób aktywny i twórczy spędzały czas, brały udział w spotkaniach z ciekawymi osobowościami. Miały szansę zaobserwować inne postawy życiowe niż te, które znają ze swoich rodzinnych domów, często dysfunkcyjnych lub patologicznych. Zdobyły nie tylko umiejętności kulinarne ale też miały okazję spotykać się z własnymi słabościami i niedoskonałościami i wyciągnąć odpowiednie wnioski dotyczące własnego funkcjonowania.

W projekcie brało udział 4 wychowanków:Artur, Ewelina, Krystian i Konrad.

Kamienica 56 1  kult życia 2

Wiecej informacji tutaj

Generacje - Kreacje

Projekt Fundacji Przyjaciółka ABCXXI - cała Polska czyta dzieciom mający na celu umozliwienie kontaktu między osobami zagrozonymi wykluczeniem: dzieciom pozbawionym opieki rodziców i starszymi samotnymi ludźmi. ryzykowne przedsięwzięcie, ale przyniosło wspaniałe efekty! Babcie rozpieszczały dzieci, a dzieci odwzajemniały się usmiechem, radosnym szczebiotem i zabawą. Babcie i kilku dziadków znacznie odmłodnieli, a dzieci uzyskały wiele cennych umiejętności. I do tego było miło i przyjemnie. Gratulujemy pomysłu!!!

Działania związane z udziałem w przedsięwzięciu:
 
Projekt 2012 "Sztuka w dialogu pokoleń"
Projekt obejmował działania związane z warsztatami kulinarnymi, sztuką i śpiewem kończył się wspólnym przedstawieniem zorganizowanym w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych

Projekt 2013 “Jesteśmy sobie potrzebni” , 
Projekt zawierał trzy moduły: informatyczny, zdrowa kuchnia i teatr, a kończył się tak jak poprzednio wspólnym przedstawieniem w AIOA
 
Zaproszenie - Jestesmy sobie potrzebni 2013r

 

Hej! Crazy Holy-Days!

Lorca / Murcia - Hiszpania
20.03 - 28.03.2013

Zanim przeczytacie zapraszamy do obejrzenia filmu który oddaje klimat wieczornych i nocnych procesji, zabawy i fety:
http://www.youtube.com/watch?v=20IJtQdHTCI

Projekt „Crazy Holy -Days” – obóz międzynarodowy był realizowany przez organ samorządowy w mieście Lorca w Hiszpani” i dofinansowany z programu „Młodzież w działaniu”. W projekcie, brała udział młodzież z Polski, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Słowenii. Projekt skupiony był na nawiązywaniu współpracy międzynarodowej, walki z fobiami społecznymi, poznawania kultury, nauki języka, współpracy, współdziałania i innych celów edukacji pozaformalnej. Wszystko to osadzone było w realiach obchodów święta Semana Santa – hiszpańskiego odpowiednika Wielkiego Tygodnia.

Hiszpania 641 Hiszpania 1126

W trakcie realizacji projektu wychowankowie nabywają wiele umiejętności społecznych przydatnych w dorosłym życiu, uczą się współpracy i współdziałania i wzmacniają poczucie własnej wartości, szlifują umiejętności językowe. Jest to okazja do obserwacji funkcjonowania dzieci w innych niż placówkowe warunkach, ich umiejętności radzenia sobie, kreatywności itp. Uczestnicy projektu mieli szanse poznać sie z rówiesnikami z innych krajów o róznych kulturach, reliigi, zwyczajach i pojmowaniu rzeczywistości. Po za tym dzięki wyjazdowi wychowankowie i wolontariusze mają okazję być ze sobą i współpracować na innym niż placówkowym gruncie. Całość Edukacji pozaformalnej nastawioana była na działanie, współdziałanie, tolerancję dla różnorodności i promocję zdrowego stylu życia.

A działo sie działo!
gry, zabawy, spotkania, rozmowy, filmy, dyskusje, flash - mob, wycieczki, feta, procesje, zwiedzania... i wszystkie inne rzeczy o którym mozna zamarzyć. Ba! nawet marcowa kapiel w Morzu Śródziemnym

Hiszpania 1876 Hiszpania 1691 Hiszpania 1494

Liczba uczestników ze strony Polskiej - 6 osób plus lider

Informacje w j. angielskim znajdziesz tutaj i tutaj (pdf)

Projekt był dofinansowany z Programu "Młodziez w działaniu" - Wymiana młodzieży Akcja 1.1 .

Zdjęcia z wyprawy możecie obejrzeć w naszej domowej galerii.

Rotariańska Wymiana Młodzieży

 

Rotariańska Wymiana Młodziezy to program  przeznaczony dla młodzieży szkolnej z całego świata wspierany przez światowa organizację Rotary International. (RI) to najstarsze stowarzyszenie tzw. klubów służebnych (service clubs) na świecie. Zrzesza około 34 000 klubów Rotary w prawie 170 krajach. Należy do nich ponad 1 200 000 Rotarian. Członkowie klubów wywodzą się ze wszelkich środowisk zawodowych, religijnych, politycznych i kulturowych, a łączy ich chęć pomocy lokalnym społecznościom oraz światu. Więcej O rotary International i o działalności klubów przeczytać można tutaj.

rotariańska wymiana młodziezy

Jednym z celów działalności RI jest rozwijanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich jako możliwości niesienia pomocy - stąd też pomysł umożliwienia młodzieży przebywania na rocznej wymianie w innym kraju, przebywania pod opieka starannie dobranych rodzin, umożliwienie pobierania edukacji, poznawania kultury, języka histori pańtwa pobytu a co najważniejsze poznawanie nowych ludzi.

Dzięki wspoarciu Rotary Klubowi Łódź - 4 Kultury z Dystryktu 2230 z tego projektu mogło skorzystać dwoje mieszkańców naszego domu: w latach 2009/10 - Angelika, a w latach 2012/13 - Aleksander, którzy przebywali w Brazylii. W tym czasie gościlismy dwie mieszkanki z tego państwa po drógiej stronie kuli ziemskiej Fernandę i Luizę oraz młodego mieszkańca Indonezji Muhammad - Buchanem zwany.

Program umożliwia młodzieży  poznawanie innych krajów, ich kultury, zwiedzanie, nawiązywanie nowych przyjażni, nauke języków, pobieranie edukację zgodnie z wiekiem i uczestniczenie w życiu klubów rotariańskiech i rodzin bioracych udział w wymianie. Przede wszystkim to niezapomniana przygoda i wspaniała lekcja tolerancji i samodzielności. Dla mieszkańców takich domów jak nasz to lekcja odpowiedzialności, możliwość poznania swoich słabości,walka z nimi i szansa uwierzenia w siebie i swoją moc. To klucz do otworzenia swoich horyzontów i zmiany przyszłości na dużo lepszą.

Dziękujemy Rotary Klubowi Łódź - 4 Kultury za obięcie opieką i umozliwienie uczestnictwa w programie.

Water and light

w trakcie uzupełniania wróć prosze niebawem